Достапни линкови

logo-print

Франција бара ослободување на двајцата репортери во Сирија


Француски претседател Франсоа Оланд

Француски претседател Франсоа Оланд

Француски претседател Франсоа Оланд повика двајцата француски новинари кои исчезнале во Сирија. Француската радио станицата Европа 1 соопшти дека новинарот Дидиер Франсоа и фоторепорерот Едуард Елиаш се водат за исчезнати од четвртокот. Тие, наводно, се упатиле кон северниот сириски град Алепо.
Засега не е јасно кој ги држи новинарите, а Претседателот Оланд одби да даде дополнителни информации за да не ги загрози нивните животи.
Според податоците на Репортери без граници, од почетокот на востанието против режимот на Башар ал-Асад во март 2011 година, најмалку 24 новинари, вклучувајќи и неколку странци, се убиени во Сирија.
XS
SM
MD
LG