Достапни линкови

logo-print

Монтсерат Кабаље персона нон грата во Азербејџан


Монтсерат Кабаље

Монтсерат Кабаље

Официјален Баку ја прогласи познатата шпанска оперска дива Монтсерат Кабаље за персона нон грата откако таа го посети азербејџанскиот сепаратистички регион Нагорно Карабах. Според Баку, менаџерите на Кабаље биле предупредени на можните последици доколку ја посети, како што се наведува, таа азербејџанска окупирана територија. Нагорно Карабах е енклава во Азербејџан која е претежно населена од ерменци.
XS
SM
MD
LG