Достапни линкови

logo-print

Повлекување на австријските мировници од Голан


Австрија денеска соопшти дека го повлекува нејзиниот контингент во мировните сили на Голанската Висорамнина, откако денеска на кратко време сиријскиот конфликт се прели во близина на нивната позиција. Сиријските бунтовници го зазедоа граничниот премин, но набрзо потоа тој беше повторно под контрола на владините сили. Со над 370 војници, Австрија има најголем контингент во меѓународната мисија од 900 луѓе на Голанската висорамнина меѓу Сирија и Израел. Оваа мисија е таму уште од 1974 година.
XS
SM
MD
LG