Достапни линкови

logo-print

Уапсен осомничен за планирање терористички напади во Москва


Јулај Давлетбаев

Јулај Давлетбаев

Руските безбедносни служби денеска уапсиле едно лице под сомневање дека планирал серија терористички напади во Москва. Станува збор за Јулај Давлетбаев чии двајца соработници биле убиени во акција на специјалците изведена во минатиот месец. Се наведува дека тие и припаѓале на Исламистичката партија на Туркестан и биле тренирани во терористички кампови во Авганистан. Оваа партија е забранета во Русија, а е и на американската листа на терористички организации.
XS
SM
MD
LG