Достапни линкови

logo-print

Резолуција за правата на албанците во Прешевската Долина


Косовскиот Парламент денеска усвои резолуција за заштита на правата на албанците во Прешевската Долина, јужна Србија. Резолуцијата предвидува слобода на движење од Прешевската Долина и назад, укинување на таксите за осигурување кои се плаќаат при влезот во Косово и отворање канцеларии во Приштина и Гњилане. Предлог резолуцијата во минатата недела беше поддржана од премиерот Хашим Тачи, кој предложи со уставни промени да се обезбеди косовските институците да се грижат за Албанците кои живеат во земјите на поранешна Југославија.
XS
SM
MD
LG