Достапни линкови

logo-print

Протести поради законот за абортус во Скопје


За денеска се најавени протести пред Собранието на дел од невладините организации кои сметаат дека предлог законот за прекин на бременоста ги ограничува правата на жената.
Тие бараат Собранието да не дискутира за овој закон, а министерството за здравство, како предлагач, да го повлече законот.
Во нивното соопштение се наведува дека овој закон ниту е истиот како оној од 1972, ниту ќе го подобри здравјето на жената, како што тврди ресорниот министер.
XS
SM
MD
LG