Достапни линкови

logo-print

Бајден со апел до турската влада


Џо Бајден

Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден ја повика турската влада да ги почитува правата на политичките опоненти по репресиите на антивладините протести во Турција. „Иднината на Турција му припаѓа на народот на Турција и на никого друг. САД не се индиферентни за тоа како ќе се развиваат настаните, рече Бајден пред Американско-турскиот совет, додавајќи: „Денес Турција има шанса да покаже дека нема потреба да избира меѓу економскиот развој и демократијата, системот што дава власт на победниците на избори и паралелно со тоа ги затвора оние кои се во опозиција“.
XS
SM
MD
LG