Достапни линкови

logo-print

САД со осуда за Египет по казните за невладините


Од судењето на вработените во странските невладини во Египет.

Од судењето на вработените во странските невладини во Египет.

Соединетите држави го осудија чинот на египетските власти кои обвинија и осудија на затворски казни 43 промотори на демократските вредности. Во таа група се наоѓаат и 16 Американци. Во соопштението на државниот секретар Џон Кери се наведува дека случаите биле „политички мотивирани". Кери вели дека ова што се случува не е во содејство со обидите на Египет за транзиција кон демократија.

Освен Американци, во групата обвинети и осудени има и луѓе од Европа, Египќани и други Арапи. Пет години затвор добија 27 обвинети кои беа судени во отсуство, меѓу кои 15 американски државјани. Еден Американец, кој присуствуваше на судење доби двегодишна затворска казна. Египет во 2011-та спроведе рации во канцелариите на странските невладини организации. Групите беа обвинети дека користат странски фондови за да поттикнат немири во Египет.
XS
SM
MD
LG