Достапни линкови

logo-print

САД екстрадираа во БиХ осомничен воен злосторник


САД го екстрадираа во БиХ осомничениот за воени злосторства, 50-годишниот Сулејман Мујагиќ, поранешен регионален командант. Мујагиќ е обвинет за убиства на невооружени цивили и тортура за време на босанската војна во март 1995 година.
Тој живеел во американската држава Њујорк од 1997 година, пред да биде уапсен во ноември минатата година. Мујагиќ ги негира обвинувањата против него.
XS
SM
MD
LG