Достапни линкови

logo-print

Британска поддршка за македонските евроинтеграции


Британскиот министер за европски прашања Дејвид Лидингтон

Британскиот министер за европски прашања Дејвид Лидингтон

Обединетото Кралство континуирано го подржува процесот на натамошно проширување на Европската унија, како и евроинтеграцијата на Македонија. Ова, како што е соопштено од македонската влада, на денешната средба во Лондон му го посочил британскиот министер за европски прашања Дејвид Лидингтон на вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими. Во разговорите, Лидингтон нагласил дека е важно да се покаже напредок според Декемвриските заклучоци на Европскиот Совет, добрососедските односи и прашањето за името.
XS
SM
MD
LG