Достапни линкови

logo-print

Укината вонредната состојба во северен Киргистан


Киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев ја укина вонредната состојба во северниот дел на земјата, која беше воведена во петокот откако илјадници демонстранти се судрија со полицијата. Демонстрантите бараа од управителите на најголемиот рудник за злато, една канадска компанија, да изградат инфраструктура и да обезбедат здравствена заштита за локалното население. Десетици демонстранти беа уапсени по судирите со полицијата.
XS
SM
MD
LG