Достапни линкови

logo-print

Нападот на Бостонскиот маратон не можел да се спречи


Американските пратеници соопштија дека во Русија не нашле докази дека нешто можело да биде направено поинаку за да се спречи бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон. Сепак, Американците велат дека САД и Русија би требало да почнат поблиска соработка во врска со терористичките закани за да се спречат вакви напади во иднина. Нападот во Бостон на 15 април во кој загинаа тројца луѓе го извршија двајца браќа што од Русија емигрирале во САД. Пред нападот, руските власти изразиле загриженост за можна исламистичка радикализација на еден од браќата, Тамерлан Царнаев, кој беше убиен од полицијата.
XS
SM
MD
LG