Достапни линкови

logo-print

Почнува забраната за пушење во Русија


Новиот закон што забранува пушење на некои јавни места во Русија денеска стапи во сила. Законот има за цел да го преполови бројот на пушачи и да го подобри јавното здравје. Според законот, пушењето е забрането во училиштата и на факултетите, музеите, спортските објекти, болниците и во јавниот превоз. Наредната година забраната ќе се прошири и на хотелите, кафетериите и рестораните, бродовите, возовите на долги дестинации и на железничките станици. Според последните податоци на Светската здравствена организација, 40 отсто од Русите се пушачи. За споредба, во САД пушат 27 отсто, а во Франција 30 отсто од жителите.
XS
SM
MD
LG