Достапни линкови

logo-print

Во април рекордна невработеност во еврозоната


Бројот на невработените во еврозоната во април годинава достигна нов рекорд од 19 милиони и 370 милиони луѓе, или 12,2 насто од активното население, соопшти денеска Европската агенција за статистика Еуростат. Само во април во 17 држави на еврозоната без работа останале уште 95 илјади луѓе. Ситуацијата било особено тешка во Грција и Шпанија, каде што без работа по околу 27 проценти од населението. Најниска стапка на невработенсот во април е забележана во Австрија, Германија и Луксембург со околу 5 проценти.
XS
SM
MD
LG