Достапни линкови

logo-print

ФИФА одобри построги казни за расизам


Членките на Светската фудбалска федерација денеска на конгресот во Маурициус одобрија построги казни за расизам. Според новите одредби, фудбалскиот клуб би можело, доколку прекршокот се повторува, да биде исфрлен во понизок ранг на натпреварување. Исто така членките на ФИФА донесоа одлука фудбалерите или раководители на клубовите кои ќе бидат прогласени за виновни за расни навреди ќе бидат суспендирани пет натпревари.
XS
SM
MD
LG