Достапни линкови

logo-print

Парламентот на Црна Гора ќе расправа за претседателските избори


Собранието на Црна Гора ќе расправа денеска за опозицискиот предлог закон со кој се предвидува прогласување за неважечки на изборите од 7 април за претседател и распишување нови избори. Опозицијата предложи парламентот на државата да ги прогласи за неважечки претседателските избори на кои победи Филип Вујановиќ заради како што се наведува, кршење на Уставот и законите на Црна Гора и општоприфатените правила од меѓународното право. Предложено е претседателот на црногорскиот парламент да распише нови избори за шеф на државата најдоцна до 31 август. ДИК на Црна Гора соопшти дека Вујановиќ победи на изборите со 51,21 отсто гласови, додека независниот кандидат Миодраг Лекиќ освои 48,79 отсто гласови.
XS
SM
MD
LG