Достапни линкови

logo-print

Молдавија го изгласа новиот премиер


Молдавскиот парламент го изгласа новиот премиер Јури Леанка со цел да ја прекине политичката криза во земјата. Леанка доаѓа на местото на Влад Филат кој си даде оставка во март откако изгуби доверба во услови на несогласувања меѓу коалиционите партнери. Според првичните најави, Леанка има за цел да се бори против корупцијата и да ја приближи земјата до Европа. 49-годишниот Леанка беше министер за надворешни работи од 2009 година до март годинава.
XS
SM
MD
LG