Достапни линкови

logo-print

Канада ќе ги прекине трговските односи со Иран


Џон Берд

Џон Берд

Канада соопшти дека ќе ги прекине трговските односи со Иран поради нуклеарната програма на Техеран и непочитувањето на човековите права. Министерот за надворешни работи на Канада Џон Берд изјави дека Отава е особено загрижена по неуспехот на Нуклеарната агенција на Обединетите нации овој месец да го убеди Иран да ја продолжи истрагата за осомниченото нуклеарно оружје. Минатиот септември, Канада ги прекина дипломатските односи со Техеран, нарекувајќи го Иран најголемата закана за глобалната безбедност. Таа веќе воведе серија на трговски санкции врз Иран.
XS
SM
MD
LG