Достапни линкови

logo-print

Осомничениот за убиството на британскиот војник во суд


Во Лондон треба да се одржи судењето на еден од двајцата осомничени за убиството на британскиот војник Ли Ригби, кој беше убиен среде бел ден минатата недела во Лондон. Полицијата соопшти дека Мајкл Адебовл е обвинет за убиството на Ригби како и за поседување на пиштол. Војникот бил удрен од автомобил, а потоа прободен со нож од двајца мажи во близина на неговиот касарната во југоисточниот дел на Лондон. Грозоморните слики кои се појавија по нападите покажаа дека двајцата мажи користеле крвави ножеви и секири за месо.
И двајцата беа ранети од страна на полицијата.
Вториот осомничен е во болница и е во стабилна здравствена состојба.
XS
SM
MD
LG