Достапни линкови

logo-print

Русија разочарана од укинувањето на ЕУ ембаргото за оружје за Сирија


Официјална Москва соопшти дека укинувањето на ембаргото на Европската унија за бунтовниците во Сирија директно ќе им наштети на шансите за одржување мировна конференција. Русија и Вашингтон заеднички се обидуваат да издејствуваат конференција во идниот месец во Женева. Во истовреме, Москва соопшти дека снабдувањето на сиријскиот режим со руски антиракетни системи е стабилизирачки фактор против евентуална странска интервенција во Сирија.
XS
SM
MD
LG