Достапни линкови

logo-print

Чеченскиот лидер против исламските милитанти


Рамзан Кадиров

Рамзан Кадиров

Рамзан Кадиров, лидерот на Чеченија кој е поддржан од официјална Москва денеска во Грозни изјави дека сонувал да го елиминира водачот на исламистичките милитанти Доку Умаров. Според Кадиров, во Чеченија веќе немало милитанти, освен во близина на границата со Ингушетија. По двете неуспешни војни за независност од Русија, Умаров се прогласи за лидер на таканаречената независна Исламска држава Имарат Кавказ.
XS
SM
MD
LG