Достапни линкови

logo-print

Русија поставува ограда на територијата на Грузија


Грузија

Грузија

Грузиската министерка за надворешни работи Маја Панџикидѕе денеска изрази загриженост од тоа што руски војници поставуваат ограда од бодликава жица на границата со отцепениот регион Јужна Осетија. Според извештаите на грузиските медиуми, оградата се поставувала на неколку стотици метри во внатрешноста на територијата на Грузија. Министерката изјави дека ова прашање ќе го постави на претстојните разговори за грузиските отцепени региони што во текот на оваа недела ќе се одржат во Женева. Официјална Москва пред пет години им ја призна независноста на Јужна Осетија и Абхазија.
XS
SM
MD
LG