Достапни линкови

logo-print

Во Ирак над 70 убиени во бомбашките напади во шиитските населби


Над 70 луѓе се убиени во серијата експлозии на бомби во населби населени претежно со шиити во Багдад.Над 12 експлозии одекнаа во понеделникот во ирачкиот главен град Багдад.Ниту една група засега не ја презеде одговорноста за насилствата но се смета дека суни мулсиманите и припадници на Ал каеда кои се поврзани со милитантите ги организирале нападите.Над 1 000 луѓе беа убиени во експлозии во изминатите два месеци исто така во областите во кои живеат шиити како и суни муслиманите во Ирак. Ова се смета како најголем бран на насилства откако трупите на САД почнаа да се повлекуваат од Ирак во декември 2011.
XS
SM
MD
LG