Достапни линкови

logo-print

Путин во посета на Киргистан


Претседателот на Русија Владимир Путин пристигна во главниот град на Киргистан,Бишек каде ќе присуствува на неформалниот состанок на Колективно Безбедносната Организација( ЦСТО). Официјални претставници на Киргистан соопштија дека на маргините на Самитот Путин треба да има одвоени билатерални средби со претседателот на Киргистан Алмазбек Атамбаев и претседателот на Таџикистан Емомали Рахмон. На Самитот треба да се дискутира за развојот на ситуацијата во Авганистан додека силите предводени од САД се подготвуават да се повлечат во 2014. Во ЦСТО членуваат Русија Киргистан,Казахстан,Таџикистан,Белорусија и Ерменија
XS
SM
MD
LG