Достапни линкови

logo-print

Нова серија експлозии во Багдад, над 50 загинати


Во серија експлозии на автомобили бомби во населби во Багдад, претежно населени со Шиити, денеска загинале најмалку 50 луѓе, соопштија полициски и болнички извори во Ирак. Никој не ја превзел одговорноста за денешните десетина експлозии. Исламистички бунтовници од редовите на Сунитите и ирачкото крило на Ал Каеда ги интензивираа нападите врз Шиитите во последно време, со цел да разгорат поголема меѓу-верска конфронтација во Ирак.
XS
SM
MD
LG