Достапни линкови

Разговори Медведев - Нечас за нуклеарката Темелин


Москва, 27.05.2013

Москва, 27.05.2013

Рускиот премиер Дмитриј Медведев, на денешните разговори во Москва со чешкиот колега Петр Нечас, изјавил дека чешки компании ќе добијат нарачки во износ од 6 милијарди евра, доколку чешко-рускиот конзорциум го добие тендерот за доградба на нуклеарката Темелин во Чешка. За истиот проект конкурира и американско – јапонската корпорација Вестингхаус. Предвидено е Нечас во Сочи да има средба и со рускиот претседател Владимир Путин, а за време на 4-дневниот престој во Русија, ќе ги посети и Санкт Петерсбург и Екатерингург.
XS
SM
MD
LG