Достапни линкови

logo-print

Светот мора да ги заштити цивилите во Сирија


Високиот комесар на ОН за човекови права Нави Пилај

Високиот комесар на ОН за човекови права Нави Пилај

Високиот комесар на ОН за човекови права Нави Пилај денеска во Женева изјави дека меѓународната заедница е одговорна за заштитата на цивилите во Сирија. Таа побара од Советот за безбедност на Обединетите нации да преземе акција за запирање на ужасните кршења на човековите права во таа земја. Пилај ова го изјави на отворањето на тринеделната сесија на Советот за човекови права на Светската организација. Соединетите држави, Турција и Катар побараа ситуацијата со човековите права во Сирија да биде разгледна под итно со оглед на катастрофалните последици од тамошниот двегодишен конфликт.
XS
SM
MD
LG