Достапни линкови

logo-print

Сеул го одби предлогот на Пјонгјанг за разговори


севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун

севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун

Јужна Кореја денеска го одби предлогот на Северна Кореја за дијалог за нејзината нуклеарна програма. „Делата се поважни од зборовите“ соопшти јужнокорејското министерство за надворешни работи во коментарот по повод писмото на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун до кинескиот претседател Си Џинпинг. Во писмото било наведено дека Пјонгјанг бил подготвен повторно да преговара со Јужна Кореа, САД, Русија, Јапонија и Кина за својата нуклеарна програма. Сеул смета дека оваа подготвеност всушност било само обид на Пјонгјанг да го задоволи својот голем сојузник Пекинг.
XS
SM
MD
LG