Достапни линкови

logo-print

Чешкиот премиер Нечас на разговори со Путин


чешкиот премиер Петр Нечас

чешкиот премиер Петр Нечас

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Сочи ќе разговара со чешкиот премиер Петр Нечас, главно за економската соработка. Особено внимание предизвикува прашањето за изградбата на уште еден блок на нуклеарната централа Темелин за што конкурираат американско јапонската корпорација Вестингхаус и чешко рускиот конзорциум МИР 1200. Вчера Нечас во Москва имаше средба со неговиот руски колега Дмитри Медведев.
XS
SM
MD
LG