Достапни линкови

logo-print

Тетекс го освои Купот на Македонија


Фудбалерите на Тетекс го освоија Купот на Македонија откако синоќа во 21 финале пред празни трибини на Националната Арена „Филип Втори“ ја победија Шкендија од Тетово по изведување пенали - 6:5. Натпреварот по продолженито заврши 1:1, исто како што беше и на истекот од 90 минути. За Тетекс ова е втор триумф во Купот и во идната сезона во квалификациите на Лига Европа, Македонија ќе ја претставува како второлигаш, бидејќи го загуби прволигашкиот статус. Шкендија и во своето второ финале не го освои пехарот. Финалето се играше без публика поради инцидентите кои се случија во средата за време на натпреварот закажан во првобитниот термин.
XS
SM
MD
LG