Достапни линкови

logo-print

Српската Влада го одобри планот за нормализирање на односите со Косово


Српската Влада го одобри планот за спроведување на договорот за нормализирање на односите со Косово, јави ДПА.
Планот содржи активности и крајни рокови предвидени со договорот, постигнат со посредство на Европската унија.
Со планот се подготвува терен за создавање на поблиски врски на Србија и Косово со ЕУ. Србија се надева на добивање датум за почеток на преговорите за членство на Самитот на лидерите на земјите од ЕУ, што ќе се одржи кон крајот на јуни
XS
SM
MD
LG