Достапни линкови

Перес ги повика изралеците и палестинците да изнајдат решение


Изралескиот претседател Шимон Перес се сретна со американскиот државен секретар Џон Кери

Изралескиот претседател Шимон Перес се сретна со американскиот државен секретар Џон Кери

Израелскиот претседател Шимон Перес изјави дека мировно решение за израелците и палестинците е „ реална можност“ и не треба повеќе време да се губи. Тој тоа го изјави на маргините на Светскиот економски форум кој се оддржа во Јордан. Тој изјави дека и двете страни имаат „функционални“ решенија и ги повика и двете страни да го надминат долготрајниот „ скептицизам и сомнеж“. Ваквите коментари доаѓаат откако палестинскиот преседател Махмуд Абас го повика Израел да „ стави крај на окупацијата на нивната територија“ и да ги ослободи палестинските затвореници.
XS
SM
MD
LG