Достапни линкови

Хезболах: Падот на Асад за Блискиот Исток ќе значи „ мрачен период“


Битките во Сирија

Битките во Сирија

Лидерот на либанскиот Хезболах шеик Хасан Насрали предупреди дека падот на режимот на Башар Ал Асад може да предизвика јакнење на екстремистичките движења и да го потурнат Блискиот исток во „ мрачен период“. Тој во неговото вчерашно телевизиско обраќање од непозната локација истакна дека неговата шиитска група нема да биде пасивна додека нејзиниот главен сојузник во Дамаск е под напад. Припадниците на Хезболах во Сирија се борат против исламистичките екстремиски кои преставуваат опасност по Либан, и никогаш нема да дозволат сириските бунтовници да ја контролираат област која се граничи со Либан, изјави Насрали. Ова е прво негово јавно излагање во кое потврдува дека припаднииците на неговата група се борат во Сирија.
XS
SM
MD
LG