Достапни линкови

logo-print

Интерпол ја одби Русија за потрага по милионерот Броудер


Меѓународната полициска агенција Интерпол го отфрли руското барање за да се заведе британскиот милионер Вилијам Броудер во меѓународната листа за потрага.
Тој е обвинет за даночно затајување и нелегално стекнување на акции од рускиот Гаспром во вредност од 70 милиони долари. Броудер неодамна изјави дека обвинувањата против него се политички мотивирани.
Интерпол соопшти дека случајот е претежно од политичка природа и затоа агенцијата не сака да биде инволвирна.
Неговиот адвокат Сергеј Магнитски почина во 2009 тата година во руски затвор откако беше приведен поради обвинение за проневера.
XS
SM
MD
LG