Достапни линкови

logo-print

Претседателот на федерацијата на БиХ ослободен од притвор


Претседателот на Федерацијата БиХ Живко Будимир

Претседателот на Федерацијата БиХ Живко Будимир

Претседателот на Федерацијата БиХ Живко Будимир, синоќа беше ослободен од притвор откако минатиот месец беше приведен поради корупциска афера. Уставниот суд на БиХ денеска ја профати апелацијата на адвокатскиот тим на Будимир, со која се бара Судот на БиХ да го преиспита своето решение на за притвор бидејќи не постоеле докази за притварањето на Будимир.
По ичлегувањето од притворот Будимир изјави дека „ ова е победа за судството во БиХ“.
Тој беше уапсен на 26 април под сомнение дека со некои одлуки за помилување осуденици го прекршил законот и ги злоупотребил овластувањата.
XS
SM
MD
LG