Достапни линкови

logo-print

Владата на Косово го усвои планот договорен во Брисел


Премиерот на Косово Хашим Тачи

Премиерот на Косово Хашим Тачи

Владата на Косово денеска го усвои планот договорен во Брисел за имплементација на Спогодбата постигната на 19 април, кој ќе биде проследен на усвојување и во Собранието на Косово. Премиерот на Косово Хашим Тачи на седницата на Владата изјави дека Договорот е историски поради фактот дека првпат го потпишале две независни држави, Косово и Србија, со што се отвора поглавјето на мирот. Тачи рече дека со оваа спогодба Косово конечно воспоставува контрола врз целата територија на земјата.
XS
SM
MD
LG