Достапни линкови

logo-print

Земјотрес ја погоди северна Калифорнија


Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погоди северниот дел на Калифорнија. Американските власти соопштија дека епицентарот на земјотресот бил лоциран на десет километри од градот Гринвил. Засега нема информации за жртви или штети. Локалните медиуми јавуваат дека земјотресот бил почуствуван на оддалеченост од 250 километри, во градот Сакраменто. Имало осум последователни потреси со јачина од 2,6 до 3,5 степени.
XS
SM
MD
LG