Достапни линкови

logo-print

Седумаесет повредени во силна бура во Романија


Во силната бура што го зафати јужниот дел на Романија повредени се најмалку 17 лица. Околу 45 населени места во јужните окрузи Илфов и Ѓургево останале без електрична енергија. Националната метеоролошка служба објави предупредување „портокалов код“ за округот Илфов и градот Букурешт.
Голем дел од луѓето се повредени при уривање на шатор во кој бил организиран пазар за облека. Паднатите дрвја оштетиле неколку автомобили во романскиот главен град и предизвикале прекин во напојувањето со гас во дел од градот.
XS
SM
MD
LG