Достапни линкови

logo-print

Поранешен ирански претседател со критика за властите


Поранешниот ирански претседател Акбар Хашеми Расфанџани

Поранешниот ирански претседател Акбар Хашеми Расфанџани

Поранешниот ирански претседател Акбар Хашеми Расфанџани упати остра критика до власта во земјата. Пред два дена изборната комисија му забрани на Расфанџани да се кандидира на престојните претедателски избори. Според соопштението, тој ги обвинил лидерите на исламската република за неспособност и незнаење.
Расфанџани на членовите на неговиот тим им порачал дека не верува оти земјата може да биде предводена полошо отколку сега. 78 годишниот Расфанџани се смета за умерен политичар и беше поддржан од реформските групи.
XS
SM
MD
LG