Достапни линкови

logo-print

САД подготвени да ја зголемат поддршката за Сирија


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска ако сирискиот претседател Башар ал Асад не е подготвен да помогне за политичко решение со кое ќе се стави крај на граѓанската војна тогаш Вашингтон и неговите сојузници ќе ја разгледаат можноста за зголемување на помошта за опозицијата.
Според него, последните воени придобивки на сирискиот режим се привремени. Кери порача дека борците на либиската група Хезболах учествуваат во конфликтот во Сирија со поддршка од Иран.
XS
SM
MD
LG