Достапни линкови

logo-print

Убиен познаник на бостонскиот напаѓач Царнаев


Ибрагим Тодашев

Ибрагим Тодашев

ФБИ соопшти дека чеченскиот маж Ибрагим Тодашев кој беше испрашуван во врска со бомбашкиот напад на бостонскиот маратон бил застрелан во престрелка со нивните агенти. Инцидентот се случил во Орландо, Флорида каде агентите на ФБИ и други преставници за спроведување на законот го испрашувале Тодашев. Според ФБИ, тој бил застрелан поради непосредна закана. Локалните медиуми јавија дека тој имал блиски врски со осомничениот за нападот во Бостон, Тамерлан Царнаев.
XS
SM
MD
LG