Достапни линкови

logo-print

Ослободен дописникот на Радио Слободна Европа во Казахстан


Оркен Жоуамерген

Оркен Жоуамерген

Казахстанските власти го ослободиле дописникот на Радио Слободна Европа по неколку часа поминати во притвор. Оркен Жоуамерген беше притворен додека покривал протест на сопственици на домови против, како што сметале, нефер хипотекарните практики.
Жоуамерген бил принуден од полицијата да влезе во автобус, заедно со неколку демонстранти. Десетици сопственици на куќи од Казахстан демонстрираа пред владата и парламентот во Астана.
XS
SM
MD
LG