Достапни линкови

logo-print

Во Казахстан притворен новинар на Слободна Европа


Оркен Жоуамерген

Оркен Жоуамерген

Дописникот на Радио Слободна Европа е притворен во Астана, Казахстан, додека покривал протест на сопственици на домови против, како што сметале, нефер хипотекарните практики.
Оркен Жоуамерген бил принуден од полицијата да влезе во автобус, заедно со неколку демонстранти. Десетици сопственици на куќи од Казахстан демонстрираа пред владата и парламентот во Астана.
Тие бараат Владата да интервенира врз големите каматните стапки и запленувања на домовите. Меѓу уапсените се и лидерите на движењето „ Оставете им ги домовите на луѓето“.
XS
SM
MD
LG