Достапни линкови

logo-print

Карзаи се сретна со индиските лидери


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи се сретна со индиските лидери со цел да обезбеди воена помош за неговата земја откако ќе се повлечат странските сили во наредната година. Карзаи се сретнал со индскиот премиер Манмохан Синг и претседателот на земјата. Повеќе детали за разговорите не се соопштени. Портпаролот на Карзаи, Аимал Фаизи изјави дела Авганистан бара каква било поддршка од Индија со цел да ги зајакне воените и безбедносните институции.
XS
SM
MD
LG