Достапни линкови

logo-print

Намалена бројката на жртви од торнадото во САД


Урната куќа по торнадото во Мур

Урната куќа по торнадото во Мур

Американските власти ја намалија бројката на жртви од торнадото што со брзина преку 320 километри на час го погоди предградието Мур во Оклахома. Според последните извештаи, 24 тела, а не 51, како што беше претходно јавено биле пронајдени. Голем број на лица биле повредени или и се водат за исчезнати. Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во регионот и одобри финансиска помош за жртвите.
XS
SM
MD
LG