Достапни линкови

logo-print

Уапсен осомничен за нападот на опозициски протест во Украина


Протестот на новинарите во Киев

Протестот на новинарите во Киев

Украинското министерство за внатрешни работи соопшти дека го уапсиле осомничениот за физички напад на двајца новинари на протестите во Киев. Според нив, осомничениот Вадим Титушко ќе биде обвинет за хулиганизам. Во саботата група на мажи нападнаа опозициски активисти за време на собирот „Разбуди се Украина“.
Неколку активисти беа повредени, меѓу кои и двајцата новинари Олха Снистсарчук и Вадим Содел. Десетици новинари протестираа вчера во Киев за напаѓачите да бидат пронајдени и казнети.
XS
SM
MD
LG