Достапни линкови

logo-print

Киргистан нема да им биде транзит центар на САД


Американски војници на аеродромот во Манас

Американски војници на аеродромот во Манас

Киргистанските власти соопштија дека донеле одлука да се откажат од договорот со САД аеродромот во близина на Бишкек да биде користен како транзит центар од јули во 2014 година. Според нив, одлуката набрзо ќе биде доставена до Парламентот. Центарот во меѓународниот аеродром Манас се користи за транзит на војници и опрема во Авганистан.
Киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев изјави дека на аеродромот нема да има ниту еден воен објект, откако ќе заврши повлекувањето на меѓународните сили од Авганистан во 2014 година.
XS
SM
MD
LG