Достапни линкови

logo-print

Карзаи во посета на Индија


Барањето за поголема воена помош од Индија за Авганистан се очекува да биде на дневниот ред на средбите на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи со индискиот државен врв во Њу Делхи. Тој денеска ќе разговара со индискиот премиер Манмохан Синг и со претседателот Пранаб Мухерџи.
Портпаролот на Карзаи изјави дека претседателот има намера да побара секаков вид помош од Индија со цел да се зајакнат авганистанските воени и безбедносни институции.
Посетата доаѓа во време на тензии меѓу Авганистан и индискиот ривал Пакистан, односно на оружени престрелки по должината на меѓусебната граница.
XS
SM
MD
LG