Достапни линкови

Вестервеле-на Србија и се нуди историска можност


Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле по средбата со српскиот премиер Ивица Дачиќ изјави дека на земјата и се нуди историска можност и оти треба да ја искористи.
Но, според него, потребно е да се видат конкретни чекори при имплементација на договорот меѓу Белград и Приштина, кој е клучен предуслов за добивање датум за Србија за влез во ЕУ. Вестрвеле порача дека Европската унија и Бундестагот не можат да донесат праведна одлука доколку нема опипливи резултати.
XS
SM
MD
LG