Достапни линкови

logo-print

Украинските пратеници против геј парада


Украинскиот парламент

Украинскиот парламент

Украинските пратеници потпишаа петиција во која се повикува градоначалникот на Киев да го забрани одржувањето на геј парада на 25 мај. Според петицијата, таквите настани може да прераснат во насилни судири меѓу оние кои ги поддржуваат хомосексуалците и оние кои се против нив. Во минатата недела Парламентот ја одложи дебатата за новиот закон за антидискриминација откако имаше антигеј протести пред зградата.
XS
SM
MD
LG